Dámský dlouhý pletený kabátek
Jehlice: přímé a kruhová jehlice č. 4.
Základní vzor: (vzorek práce 20 ok a 30 řad = 10×10 cm). Lícový žerzej (v řadách: líc hladce, rub obrace, v kruhových řadách: stále jen hladce) na jehlicích č. 4.
Pletací schéma: V 1. a 3. řadě všechny prázdné čtverečky při pletení přecházíme, nemají žádný význam. Od 5. řady místo prázdných čtverečků pro pravý přední díl, raglán, pravý rukáv a 2. raglán pokračujeme ve vzoru smysluplně dál, jen u prostředního oka zadního dílu prázdné čtverečky přejdeme. Jsou zakresleny lícové řady, v rubových řadách pleteme oka tak, jak se jeví, nahození obrace.
Pletací schéma zadní díl: Na zadním díle pleteme pro vzor 1×1. – 18. řadu. Pak je díky přidávání pro raglán dosaženo plné šířky. Další přidávání pro raglán pleteme smysluplně dál a přidaná oka pleteme lícovým žerzejem. Od 19. řady se plete 13 ok MS v šedě označených čtverečkách 3×= celkem 39 ok. Zbylá oka pleteme lícovým žerzejem. Pro vzor opakujeme dál 19. – 34. řadu šedě označených čtverečků. Jsou zakresleny lícové řady, v rubových řadách pleteme oka tak, jak se jeví, nahození obrace.
Pracovní postup
Kabátek začínáme plést u výstřihu a pleteme směrem dolů beze švů. Střihový rozkres je pro lepší přehlednost zakreslen v jednotlivých dílech.
Pro lem výstřihu začneme na 4 oka na jehlicích č. 4 a pleteme 66 řad základním vzorem, přičemž začínáme rubovou řadou. Neotáčíme, ale z levého okraje nabereme 66 ok a ze začáteční řady nabereme 4 oka = celkem 74 ok. Pleteme rubovou řadu obrace, přičemž v zadním středu (ZS) přidáváme 1 oko anglicky obrace z příčné nitě (= za zadní nit) = 75 ok. Pak začneme s rozdělením vzoru podle pletacího rozkresu, od ZS pleteme zrcadlově dál. Ve 3. řadě začíná přidávání pro raglán (Z = 1 oko přidat anglicky hladce z příčné nitě). Toto přidávání se plete v každé lícové řadě.
Od 5. řady oboustranně (přední díl) v každé lícové řadě 3 oka od kraje pleteme 1 nahození. Toto přidávání opakujeme v každé následující lícové řadě. V 19. řadě z obou stran prostředních 13 ok přidáme po 1 oku anglicky hladce z příčné nitě (= Z v pletacím rozkresu). Toto přidávání opakujeme v každé 8. řadě na stejných místech. Přidaná oka pleteme lícovým žerzejem.
Po 20 (23) 26 cm = 60 (70) 78 řad od začátku přidávání je raglánové přidáváni ukončeno. Nyní práci rozdělíme, vždy 76 (86) 94 ok pro rukávy odložíme a přední a zadní díl pleteme dále v jednom kuse, přičemž na místech, kde jsme odložili oka pro rukávy, z posledního oka předního dílu a z prvního oka zadního dílu vždy rozpleteme 1 oko hladce a 1 oko anglicky hladce. Přidávání z obou stran ZS a na předních okrajích pleteme dále, až na ZS je dosažena délka 64 (67) 70 cm od lemu. Pak pleteme 4 řady lícovým žerzejem bez přidávání. Pak oka pružně uzavřeme následovně: 1 oko hladce, *1 oko hladce, obě oka vezmeme zpátky na levou jehlici, obě oka spleteme hladce, přičemž vpichujeme do zadní části oka (= anglicky hladce). Od * stále opakujeme, až jsou všechna oka uzavřena.
Pak pleteme dále rukávy stále v kruhových řadách, přičemž v 1. kruhové řadě rozpleteme ze dvou přidaných ok mezi předním a zadním dílem po 1 oku = 78 (88) 96 ok. Tato obě oka si označíme. V každé následující 6. kruhové řadě (střídavě v každé 4. a 6. kruhové řadě) v každé 4. kruhové řadě z obou stran označených ok ujímáme 14 (19) 23×1 ok = 50 ok. Po 64 cm od lemu pleteme ještě 4 řady lícový žerzej, pak oka volně uzavřeme.
Dámská pletená šála
Jehlice: přímé č. 4.
Základní vzor: (vzorek práce 20 ok a 30 řad = 10×10 cm). Pleteme podle pletacího rozkresu na jehlicích č. 4. Jsou zakresleny lícové řady, v rubových řadách pleteme oka tak, jak se jeví, nahození obrace. 1. – 16. řadu stále opakujeme.
Lícový žerzej (líc hladce, rub obrace).
Pracovní postup
Začneme na 43 ok na jehlicích č. 4 a oka rozdělíme následovně: krajové oko, 1 oko lícový žerzej, 3× MS, 1 oko lícový žerzej, krajové oko.
Pleteme tak dlouho, dokud nám stačí příze z klubka, přičemž končíme 16. řadou vzoru. Po ca. 240 cm od začátku oka volně uzavřeme.