Tipy pro zpracování a údržbu úpletů, symboly údržby
Tipy pro zpracování pletacích přízí a pro údržbu úpletů – ručně pletených oděvů. Přehled symbolů údržby textilních oděvů.
Síla jehlic
Uvedené síly jehlic jsou pouze přibližná východiska, protože na výslednou pevnost úpletu má vedle síly jehlic rozhodující vliv také individuální styl pletení.
Zkouška vzorku
Pro dosažení požadované pevnosti úpletu, jeho elasticity, omaku a odolnosti doporučujeme provést individuální zkoušky vzorku ještě před započetím pletení zamýšleného produktu. V katalogu uvedené hodnoty počtu řádků a oček jsou průměrné a vztahují se na hladký úplet.
Patentový úplet
Především patent a polo-patent mají nižší tvarovou stabilitu a doporučujeme je proto, mj. i s ohledem na zvýšení odolnosti úpletu, plést pevněji a na slabších jehlicích.
Odolnost úpletu
V zásadě jsou ušlechtilá vlákna jako hedvábí, alpaka či jemná střižní vlna méně odolná než syntetická vlákna, to platí také pro módní, jemně kroucené a tedy otevřené bavlněné a vlněné příze. Uvedené materiály se zpracovávají do přízí při použití mírných zákrutů, aby tak vynikl jejich omak a vzhled. Proto doporučujeme úplety z těchto přízí plést pevněji.
Žmolkování (Pilling)
Módně otevřené příze s mírným zákrutem pochopitelně více inklinují k tvorbě žmolků. Při účelném užívání výsledného úpletu nebude žmolkování nijak rušit komfort nošení. Případně je možno žmolky ručně otrhat nebo opatrně oholit. Po čase se tak podíl krátkých vláken, způsobujících vznik žmolků, z úpletu vytěsní a tím se úroveň žmolkování výrazně sníží nebo zcela zmizí.
Filcování úpletu
V případě přízí ze syntetických vláken filcování nevzniká. Úplety s výrazným podílem střižní vlny je nutno prát velmi opatrně dle symbolů údržby uvedených ve vzorkovnici či na adjustační pásce příze. Vlněné vlákno má na svém povrchu šupinky, které se při působení vody nebo vlhkosti otevírají a mechanickým namáháním se šupinky sousedících vláken do sebe zaklesávají, čímž vzniká efekt plstění. V pčípadě některých čistě vlněných přízí je plstění žádoucím efektem, pomocí něhož je dosahováno zajímavých modelů
Úprava Superwash
Úprava vlněných vláken s tímto názvem spočívá v potažení povrchu vláken jemným syntetickým filmem, který výše uvedené šupinky „uzamkne“. Vlněné příze s označením Superwash, resp. produkty z nich vyrobené, lze prát v automatické pračce programem na vlnu do 40°C.
Úprava EXP
Úprava vlněných vláken s tímto názvem spočívá v bodové fixaci šupinek k povrchu vláken. Na rozdíl od úpravy Superwash se u úpravy EXP nevyužívá chlorování, čímž je redukována ekologická zátěž na minimum a tato úprava tak splňuje celosvětově nejpřísnější ekologický standard bluesign.
Praní
Dodržujte symboly údržby uvedené ve vzorkovnici či na adjustační pásce příze. Úpletové produkty perte obrácené rubem vně. Používejte pro praní pouze doporučené prací prostředky. Nikdy nepřekračujte teplotu 40°C. Pračku nepřeplňujte ani neplňte nedostatečně, vzniká tak vyšší mechanické namáhaní praných produktů během praní. Je-li doporučeno ruční praní, pohybujte úplety jen jemně, nedrhněte je a neždímejte je kroucením. Vytažení mokrého úpletu z vody přidržením pouze za jeho vrchní nebo spodní část může vést k neúměrnému protažení celého produktu.
Ždímání
Je-li produkt ždímán v pračce, je vhodné jej zabalit do bílé látky, aby nedošlo k jeho neúměrnému protažení.
Sušení
Položte produkt na savý froté ručník. Není-li návodem doporučeno jinak, neprotahujte produkt ani do šíře ani do délky, pouze jej volně položte, popř. lehce zformujte. Nesušte produkty v pračce nebo zavěšené kupř. na ramínku. Během sušení nevystavujte produkty působení tepelných zdrojů ani slunci.
Žehlení
Je možné pouze parou přes navlhčenou látku.
Chemické čištění
Při tomto druhu čištění se namísto mýdlového louhu užívají jiná rozpouštědla. Chemická rozpouštědla nenasakují do vláken a zabraňují tak změně jejich formy během schnutí.
Adjustační pásky a vkladné etikety
Uschovejte si adjustační pásky z přízí, jsou zapotřebí pro identifikaci barvy a výrobní partie příze v případě nutnosti dokoupení příze pro nekompletní model nebo v případě reklamace.
Výrobní partie
Je vyznačena číslem na adjustační pásce či vkladné etiketě. Zcela identický odstín jedné barvy je zaručen pouze v rámci stejné partie.
Hmotnost klubek
Syntetická vlákna nepřijímají téměř žádnou atmosférickou vlhkost, hmotnost klubek přízí z těchto materiálů je tudíž přesná (při obchodní hmotnosti 50 g se pohybuje mezi 49 až 50 g). Střižní vlna pojímá atmosférickou vlhkost ve značné míře a obchodní hmotnost příze ze 100% střižní vlny se dle mezinárodně platných norem propočítává při vlhkosti 18,25%. Při vyschnutí klubka může podíl vlhkosti vlny klesnout na 10-11% a tím okamžitá hmotnost 50 g klubka na 47 až 46 g.